‹ Prev
Next ›
Lorell Panel System Open Storage Cabinet
12.07" Height x 32.50" Width x 11.75" Depth - Walnut - Laminate - 1 Each
10 Stock Available
- Add storage to the Lorell Adaptable Panel System
- Helps divide and organize work or display areas in multiple configurations
- No doors for easy access
- Pair with 71" or 50" panel legs and single-wide panel strips (single-wide/double-wide horizontal strips or vertical) for complete partition
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 90280 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Panel System Open Storage Cabinet |
| Marketing Information | Open storage cabinet provides convenient storage for the Lorell Adaptable Panel System that creates helpful partitions or mobile room dividers so you can divide and organize work or display areas the way you need them. Walnut laminate surface inside and outside offers a smooth, professional look. Pair with Lorell Panel Strips and Whiteboard and/or Walnut Laminate Divider Panels that have leg supports and panel slots to form a complete unit. Versatile, multifunctional system offers many different configurations. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Storage Rack |
Product Information
| Application/Usage |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Walnut |
| Product Material | Laminate |
| Height | 12.07" |
| Width | 32.50" |
| Depth | 11.75" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Description
Lorell Panel System Open Storage Cabinet
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Accessories
-
Product Code: LLR902727 Stock Available
-
Product Code: LLR9027312 Stock Available
-
Product Code: LLR902743 Stock Available
-
Product Code: LLR90276Currently out of Stock, Contact us for alternatives.
-
Product Code: LLR902771 Stock Available
-
Product Code: LLR902786 Stock Available
-
Product Code: LLR9028129 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: JNT0292JCWW003Currently out of Stock, Contact us for alternatives.
-
Product Code: JNT0292JCWW004Currently out of Stock, Contact us for alternatives.
-
Product Code: JNT0292JCWW005Currently out of Stock, Contact us for alternatives.
-
Product Code: JNT0292JCWW112Currently out of Stock, Contact us for alternatives.
-
Product Code: JNT0292JCWW180Currently out of Stock, Contact us for alternatives.
-
Product Code: JNT0324JCWW003Currently out of Stock, Contact us for alternatives.
-
Product Code: JNT0324JCWW004Currently out of Stock, Contact us for alternatives.
-
Product Code: JNT0324JCWW005Currently out of Stock, Contact us for alternatives.
-
Product Code: JNT27910JCCurrently out of Stock, Contact us for alternatives.
-
Product Code: JNT7025YTCurrently out of Stock, Contact us for alternatives.