‹ Prev
Next ›
Jonti-Craft Rainbow Accents Fold-n-Lock Storage Shelf
29.50" Height x 96" Width x 15" Depth - Lockable, Foldable - Navy - Hard Rubber - 1 Each
Ships in 3-4 Weeks
Currently out of Stock, Contact us for alternatives.
Non-Returnable
- Perfect for organizing children's books, toys, games and more
- Wings fold together and lock for security and easy mobility
- Full-length piano hinges prevent small fingers from being pinched
- KYDZSafe rounded edges allow children to play safely
Product Details
General Information
| Manufacturer | Jonti-Craft, Inc |
| Manufacturer Part Number | 0292JCWW112 |
| Manufacturer Website Address | http://www.jonti-craft.com |
| Brand Name | Jonti-Craft |
| Product Line | Fold-n-Lock |
| Product Name | Rainbow Accents Fold-n-Lock Storage Shelf |
| Marketing Information | Fold-n-Lock storage shelf is perfect for organizing children's books, toys, games and more. Wings fold together and lock for security and easy mobility. Laminate is durable and features an easy-to-clean surface. Full-length piano hinges prevent small fingers from being pinched when the shelf is opened or closed. MAXBrackets allow the art center to be moved easily from room to room without causing stress on the wheels and brackets. Wheels are made of hard rubber and won't leave black marks on your floor. TRUEdge is permanently thermo-fused to the edges to prevent chipping. KYDZSafe rounded edges allow children to play safely without getting hurt by sharp edges or corners. Kickplate prevents children from losing small items underneath. Write-n-Wipe recessed backs can be easily wiped clean. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Storage Rack |
Product Information
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Blue |
| Product Color | Navy |
| Product Material | Hard Rubber |
| Height | 29.50" |
| Width | 96" |
| Depth | 15" |
| Weight (Approximate) | 172 lb |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Description
Jonti-Craft Rainbow Accents Fold-n-Lock Storage Shelf
People who bought this also bought
-
Product Code: JNT0292JCWW003Currently out of Stock, Contact us for alternatives.
-
Product Code: JNT0292JCWW004Currently out of Stock, Contact us for alternatives.
-
Product Code: JNT0292JCWW005Currently out of Stock, Contact us for alternatives.
-
Product Code: JNT0292JCWW180Currently out of Stock, Contact us for alternatives.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.