‹ Prev
Next ›
Lorell Adaptable Panel Legs for 50"H Configuration
18.75" Width x 2" Depth x 48.37" Height - Caster - Aluminum - Silver - 1 Set
7 Stock Available
- Reliable support for Lorell Adaptable Panels
- Helps divide and organize work or display areas in multiple configurations
- Equipped with metal feet for fixed partitions and casters for mobile room dividers
- Pair with panels and divider panels for complete partition/room divider
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 90272 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Adaptable Panel Legs for 50"H Configuration |
| Marketing Information | Panel legs support divider panels of the Lorell Adaptable Panel System to create helpful partitions or mobile room dividers so you can divide and organize work or display areas the way you need them. They come with metal feet for fixed partitions and casters for mobile partitions. Pair with Lorell Panel Strips and Whiteboard, Charcoal Laminate and/or Walnut Laminate Divider Panels for complete partitions. Insert panel material into the panel strip (both sold separately). Versatile, multifunctional design offers many different configurations. |
| Packaged Quantity | 1 Set |
| Product Type | Adaptable Panel Leg |
Product Information
| Features | Caster |
Physical Characteristics
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Aluminum |
| Height | 48.37" |
| Width | 18.75" |
| Depth | 2" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
| Additional Warranty Information |
LIMITED 5 YEARS |
Description
Lorell Adaptable Panel Legs for 50"H Configuration
From the Manufacturer
Accessories
-
Product Code: LLR9027312 Stock Available
-
Product Code: LLR902743 Stock Available
-
Product Code: LLR90276Currently out of Stock, Contact us for alternatives.
-
Product Code: LLR902771 Stock Available
-
Product Code: LLR902786 Stock Available
-
Product Code: LLR9028010 Stock Available
-
Product Code: LLR9028129 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.