‹ Prev
Next ›
Lorell Single-Wide Horizontal Panel Strip for Adaptable Panel System
33.12" Width x 0.50" Depth x 1.75" Height - Aluminum - Silver - 1 Each
12 Stock Available
- Reliable support for Lorell Adaptable Panels
- Helps divide and organize work or display areas in multiple configurations
- Specially designed for horizontal panel support
- Pair with 71" or 50" panel legs as well as divider panel for complete partition or mobile room divider
- Panel inserts into this single-wide strip
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 90273 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Single-Wide Horizontal Panel Strip for Adaptable Panel System |
| Marketing Information | Single-wide panel strip supports divider panels of the Lorell Adaptable Panel System to create helpful partitions or mobile room dividers so you can divide and organize work or display areas the way you need them. Pair with Lorell Panel Legs (71" or 50" height) and Whiteboard, Charcoal Laminate and/or Walnut Laminate Divider Panels for complete partitions. Insert panel material (sold separately) into this panel strip. Versatile, multifunctional design offers many different configurations. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Adaptable Panel Strip |
Physical Characteristics
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Aluminum |
| Height | 1.75" |
| Width | 33.12" |
| Depth | 0.50" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
| Additional Warranty Information |
LIMITED 5 YEARS |
Description
Lorell Single-Wide Horizontal Panel Strip for Adaptable Panel System
From the Manufacturer
Accessories
-
Product Code: LLR902727 Stock Available
-
Product Code: LLR902743 Stock Available
-
Product Code: LLR90276Currently out of Stock, Contact us for alternatives.
-
Product Code: LLR902771 Stock Available
-
Product Code: LLR902786 Stock Available
-
Product Code: LLR9028010 Stock Available
-
Product Code: LLR9028129 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.