‹ Prev
Next ›
Jonti-Craft Rainbow Accents Mobile Paper Center
35.50" Height x 48" Width x 15" Depth - Rounded Corner, Durable, Yellowing Resistant - UV Acrylic - Baltic - Hard Rubber - 1 Each
Ships in 3-4 Weeks
Currently out of Stock, Contact us for alternatives.
Non-Returnable
- Efficiently organizes construction paper and art supplies
- KYDZSafe rounded edges allow children to play safely
- Dowel-pin construction prevents weakening at joints
- MAXBrackets allow mobility without causing stress on wheels and brackets
Product Details
General Information
| Manufacturer | Jonti-Craft, Inc |
| Manufacturer Part Number | 27910JC |
| Manufacturer Website Address | http://www.jonti-craft.com |
| Brand Name | Jonti-Craft |
| Product Name | Rainbow Accents Mobile Paper Center |
| Marketing Information | Efficiently organize construction paper and art supplies with this mobile paper center. Paper center holds reams of 9" x 12" and 12" x 18" paper. Included cubby trays hold additional items for added convenience. KYDZSafe rounded edges allow children to play safely without getting hurt by sharp edges or corners. Kickplate prevents children from losing small items underneath. Dowel-pin construction prevents weakening at the joints. Ultraviolet acrylic coating is durable and resists yellowing over time. MAXBrackets allow the art center to be moved effortlessly from room to room without causing stress on the wheels and brackets. Wheels are made of hard rubber and won't leave black marks on your floor. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Storage Rack |
Product Information
| Finishing | UV Acrylic |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Other |
| Product Color | Baltic |
| Product Material | Hard Rubber |
| Height | 35.50" |
| Width | 48" |
| Depth | 15" |
| Weight (Approximate) | 109 lb |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Description
Jonti-Craft Rainbow Accents Mobile Paper Center
People who bought this also bought
-
Product Code: JNT2691JCWW003Currently out of Stock, Contact us for alternatives.
-
Product Code: JNT2691JCWW004Currently out of Stock, Contact us for alternatives.
-
Product Code: JNT2691JCWW112Currently out of Stock, Contact us for alternatives.
-
Product Code: JNT2691JCWW180Currently out of Stock, Contact us for alternatives.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.