‹ Prev
Next ›
Lorell Adaptable Panel Divider
24" Width x 2" Height x 37" Depth - Aluminum, Acrylic - Frosted - 1 Each
6 Stock Available
- Part of useful room partitions or mobile room dividers
- Helps divide and organize work or display areas in multiple configurations
- Tilted design to mix and match with laminate panels or magnetic, dry-erase panels
- Pair with 71" or 50" panel legs and panel strips (single-wide/double-wide horizontal strips or vertical) for complete partition
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 90278 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Adaptable Panel Divider |
| Marketing Information | Use this divider panel to create helpful partitions or mobile room dividers so you can divide and organize work or display areas the way you need them. Pair with Lorell Panel Legs (71" or 50" heights) and Single or Double-wide Horizontal Aluminum Strips or Vertical Strips for complete partitions. Use them with other Acrylic, Charcoal Laminate, Walnut Laminate and/or Dry-erase Divider Panels in the Lorell Adaptable Panel System for a complete setup. Versatile, multifunctional design offers many different configurations. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Panel |
Product Information
| Shape | Rectangular |
Physical Characteristics
| Color Family | Other |
| Product Color | Frosted |
| Product Material |
|
| Height | 2" |
| Width | 24" |
| Depth | 37" |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
Meets/Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Description
Lorell Adaptable Panel Divider
From the Manufacturer
Accessories
-
Product Code: LLR902727 Stock Available
-
Product Code: LLR9027312 Stock Available
-
Product Code: LLR902743 Stock Available
-
Product Code: LLR90276Currently out of Stock, Contact us for alternatives.
-
Product Code: LLR902771 Stock Available
-
Product Code: LLR9028010 Stock Available
-
Product Code: LLR9028129 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.