‹ Prev
Next ›
Smead SuperTab 1/3 Tab Cut Letter Recycled Top Tab File Folder
8 1/2" x 11" - 3/4" Expansion - Top Tab Location - Assorted Tab Position - 11 pt. - 1 Plys - Assorted - Label - 10% Recycled - 100 / Box
30 Stock Available
- Find files fast with 90% larger labeling area
- Nearly double the labeling area of standard file folders
- Write larger or use more lines of description
- Fits vertical or lateral filing system
- 20 each of Lake Blue, Camel, Pink, Lavender and Moss
Select Product Options
Color: Assorted
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 11961 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Line | SuperTab |
| Product Name | SuperTab File Folders |
| Marketing Information | Find critical files fast with SuperTab file folders. Get nearly double the labeling area of standard file folders so you can write larger or use more lines of description. These sturdy, durable file folders fit any vertical or lateral filing system. The SuperTab offers a 90 percent larger label area than tabs on standard folders for improved labeling. Your labels will be easy to see because you can use larger text or more lines of text. Extra-wide, 1/3-cut tabs are 7/8" high. Letter-size folders are made of 11 point stock and scored for 3/4" expansion. Assorted pastel colors include Lake Blue, Camel, Moss, Lavender and Pink. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Top Tab File Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 3/4" |
| Tab Cut | 1/3 |
| Tab Size | 7/8" |
| Tab Position | Assorted |
| Tab Location | Top |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Number of Plys | 1 |
| Features | Label |
Physical Characteristics
| Color | Assorted |
| Height | 9 1/2" |
| Width | 11 5/8" |
| Weight (Approximate) | 7.20 lb |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Description
Smead SuperTab 1/3 Tab Cut Letter Recycled Top Tab File Folder
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: ACC2507621 Stock Available
-
Product Code: ACC25972634 Stock Available
-
Product Code: ACC259731092 Stock Available
-
Product Code: ACC25978300 Stock Available
-
Product Code: ACC25979289 Stock Available
-
Product Code: AVT7545192 Stock Available
-
Product Code: BSN4220463 Stock Available
-
Product Code: PENC27BPHB3K639 Stock Available
-
Product Code: TCLTRC05L24CTStock is Available
Accessories
Alternative Products
People who bought this also bought
-
Product Code: ACC2507621 Stock Available
-
Product Code: ACC25972634 Stock Available
-
Product Code: ACC259731092 Stock Available
-
Product Code: ACC25978300 Stock Available
-
Product Code: ACC25979289 Stock Available
-
Product Code: AVT7545192 Stock Available
-
Product Code: BSN4220463 Stock Available
-
Product Code: PENC27BPHB3K639 Stock Available
-
Product Code: TCLTRC05L24CTStock is Available