‹ Prev
Next ›
Scotch Heavy-Duty Shipping/Packaging Tape
54.60 yd Length x 1.88" Width x 3.1 mil Thickness - 3" Core - Clear - Synthetic Rubber Resin - Rubber Resin Backing - Breakage Resistance - For Packing, Mailing, Moving, Shipping, Protecting, Holding - 6 / Pack
337 Stock Available
- Strong seal on all box types, including hard-to-stick-to 100% recycled boxes
- Excellent holding power for heavy-duty packaging and shipping
- Release coating makes unwind easy
- Meets U.S. Postal regulations for standard packages
Select Product Options
Packaged Quantity: 6 / Pack
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 38506 |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Scotch |
| Product Series | 3850 |
| Product Name | Heavy-Duty Shipping/Packaging Tape |
| Marketing Information | Use Scotch's strongest packaging tape so even the heaviest packages can withstand rough handing. It holds strong on all box types, including 100 percent recycled boxes. It's even guaranteed to stay sealed. The strong, tough, solvent-free hot melt adhesive locks in your heavy duty contents and locks out everything else. You don't need layers of tape to get the job done - just one strip at a time so you save time. Tape meets U.S. Postal Regulations for standard packages. |
| Packaged Quantity | 6 / Pack |
| Product Type | Packaging Tape |
Product Information
| Tape Width | 1.88" |
| Tape Length | 54.60 yd |
| Tape Thickness | 3.1 mil |
| Core Diameter | 3" |
| Strength Type | Tensile |
| Tape Strength | 47lb/in |
| Backing Material | Rubber Resin |
| Dispenser Included | No |
| Application/Usage |
|
Reliability
| Durability | Breakage Resistance |
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Synthetic Rubber Resin |
Miscellaneous
| Additional Information |
Compatible with Scotch Desktop Tape Dispenser |
| Certifications & Standards |
Meets U.S. Postal Regulations |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Scotch Heavy-Duty Shipping/Packaging Tape
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: BTC00388288 Stock Available
-
Product Code: GMT803755 Stock Available
-
Product Code: PENBL107CStock is Available
-
Product Code: PENBLN105C78 Stock Available
-
Product Code: PENZL31W263 Stock Available
-
Product Code: SAN32001B498 Stock Available
-
Product Code: SAN3200280 Stock Available
-
Product Code: TWG09180118 Stock Available
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: BSN64013Currently out of Stock, Contact us for alternatives.
-
Product Code: DUC2427638 Stock Available
-
Product Code: IPG8446416 Stock Available
-
Product Code: IPGK28002 Stock Available
-
Product Code: IPGK70043 Stock Available
-
Product Code: IPGK74501 Stock Available
-
Product Code: MMM38504RD398 Stock Available
-
Product Code: MMM7850238GC30 Stock Available
Additional Documentation
People who bought this also bought
-
Product Code: BTC00388288 Stock Available
-
Product Code: GMT803755 Stock Available
-
Product Code: PENBL107CStock is Available
-
Product Code: PENBLN105C78 Stock Available
-
Product Code: PENZL31W263 Stock Available
-
Product Code: SAN32001B498 Stock Available
-
Product Code: SAN3200280 Stock Available
-
Product Code: TWG09180118 Stock Available