‹ Prev
Next ›
Scotch Heavy-Duty Packaging Tape Dispenser - Foam Handle
Holds Total 1 Tape(s) - 3" Core - Refillable - Soft Grip, Retractable Blade, Adjustable Tension Mechanism - Red - 1 Each
113 Stock Available
- Foam-handled, pistol grip and heavy-duty to effectively dispense packaging tape
- Adjustable braking mechanism applies tension to tape
- Retractable blade
- Holds 3" core tape up to 2" wide and 60 yards long
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | ST-181 |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Scotch |
| Product Name | Heavy-Duty Packaging Tape Dispenser - Foam Handle |
| Marketing Information | Easy-to-use pistol grip dispenser makes it easy to apply box sealing tape. Sturdy, durable tape dispenser holds 3" core tape that is up to 2" wide and 60 yards long. Adjustable braking mechanism applies tension to tape. Dispenser also features a retractable blade and soft touch, pistol grip. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Handheld Tape Dispenser |
Product Information
| Holding Tape Capacity | 1 |
| Holding Tape Width | 2" |
| Holding Tape Length | 180 ft |
| Core Diameter | 3" |
| Refillable | Yes |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Red |
| Product Color | Red |
| Weight (Approximate) | 1.30 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Scotch Heavy-Duty Packaging Tape Dispenser - Foam Handle
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
3" Core - Refillable - Ergonomic Design, Adjustable Tension Mechanism, Durable - Red, Black - 1 EachProduct Code: SPR6853119 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE08886148 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BE599 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BK859 Stock Available
-
Product Code: BSN3655011893 Stock Available
-
Product Code: BSN366124682 Stock Available
-
Product Code: BSN656371202 Stock Available
-
Product Code: OPS0000118 Stock Available
-
Product Code: SAN192093240 Stock Available
Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE08886148 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BE599 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BK859 Stock Available
-
Product Code: BSN3655011893 Stock Available
-
Product Code: BSN366124682 Stock Available
-
Product Code: BSN656371202 Stock Available
-
Product Code: OPS0000118 Stock Available
-
Product Code: SAN192093240 Stock Available