- Erasable ink ensures you never make another written mistake
- Writes smooth & erases clean, so you can write, erase & rewrite without damaging documents - no wear or tear
- Unique, thermo-sensitive gel ink formula disappears completely with erasing friction
- When exposed to heat, thermosensitive ink becomes colorless at temperatures greater than 140-degrees Fahrenheit, and is restored when cooled to at least 14-degrees Fahrenheit
- Retract by pressing clip down
<
>
Pilot Erasable Gel Pens
0.7 mm Fine Pen Point - Retractable - Erasable - Pink, Red, Green, Turquoise, Blue, Purple, Navy, Black Ink - Water Based, Gel-based - Translucent Barrel - Document, Writing - 8 / Pack
Product Code: PIL13285
Product Unit: ST8
27 Stock Available
Select Product Options:
Ink Color: Black,Blue,Green,Navy,Pink,Purple,Red,Turquoise
Packaged Quantity: 8 / Pack
People who bought this also bought
-
Product Code: AAGPM428Currently out of Stock, Contact us for alternatives.
-
Product Code: BAU6162437 Stock Available
-
Product Code: BICMPLMFP24172 Stock Available
-
Product Code: BICMPLP241296 Stock Available
-
Product Code: MCGMCGPAPER4029 Stock Available
-
Product Code: MMMTP3854100424 Stock Available
-
Product Code: PAP393015850 Stock Available
-
Product Code: PAP56047PP529 Stock Available
-
Product Code: PAP89466A586 Stock Available
-
Product Code: TOPPENPAL11806 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Pilot Corporation |
| Manufacturer Part Number | 13285 |
| Manufacturer Website Address | http://www.pilotpen.us |
| Brand Name | Pilot |
| Product Line | FriXion Ball Clicker |
| Product Name | Erasable Gel Pens |
| Marketing Information |
Unleash your creativity without fear of mistakes. Pilot FriXion Clicker is America's first retractable, erasable gel ink pen that allows you to write, erase and rewrite repeatedly without damaging documents. FriXion's unique thermo-sensitive ink is formulated to deliver both vibrant color and smooth writing. Pens are great for editing, list making, scheduling and so much more. Now, your writing can be stress- free and mistake-free. |
| Packaged Quantity | 8 / Pack |
| Product Type | Gel Pen |
Product Information
| Pen Point | 0.7 mm Fine |
| Ink Type |
|
| Ink Color |
|
| Retractable | Yes |
| Barrel Color | Translucent |
| Erasable | Yes |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 5.90" |
| Width | 0.60" |
| Length | 0.60" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Country of Origin | Japan |
Description
0.7 mm Fine Pen Point - Retractable - Erasable - Pink, Red, Green, Turquoise, Blue, Purple, Navy, Black Ink - Water Based, Gel-based - Translucent Barrel - Document, Writing - 8 / Pack
Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.