‹ Prev
Next ›
Jonti-Craft Rainbow Accents Super-size Mobile Storage
35.50" Height x 48" Width x 15" Depth - Durable, Laminated - Navy - Hard Rubber - 1 Each
Ships in 3-4 Weeks
Currently out of Stock, Contact us for alternatives.
Non-Returnable
- Single-sided storage perfect for organizing children's books, toys and more
- MAXBrackets allow mobility without causing stress on wheels and brackets
- TRUEdge is permanently thermo-fused to edges to prevent chipping
- KYDZSafe rounded edges allow children to play safely
Product Details
General Information
| Manufacturer | Jonti-Craft, Inc |
| Manufacturer Part Number | 2691JCWW112 |
| Manufacturer Website Address | http://www.jonti-craft.com |
| Brand Name | Jonti-Craft |
| Product Name | Rainbow Accents Super-size Mobile Storage |
| Marketing Information | Single-sided storage shelf is perfect for organizing children's books, toys, games and more. MAXBrackets allow the art center to be moved effortlessly from room to room without causing stress on the wheels and brackets. Wheels are made of hard rubber and won't leave black marks on your floor. Durable laminate features an easy-to-clean surface. TRUEdge is permanently thermo-fused to the edges to prevent chipping. KYDZSafe rounded edges allow children to play safely without getting hurt by sharp edges or corners. Kickplate prevents children from losing small items underneath. Standard Write-n-Wipe recessed backs can be easily wiped clean. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Storage Rack |
Product Information
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Blue |
| Product Color | Navy |
| Product Material | Hard Rubber |
| Height | 35.50" |
| Width | 48" |
| Depth | 15" |
| Weight (Approximate) | 107 lb |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Description
Jonti-Craft Rainbow Accents Super-size Mobile Storage
People who bought this also bought
-
Product Code: JNT2691JCWW003Currently out of Stock, Contact us for alternatives.
-
Product Code: JNT2691JCWW004Currently out of Stock, Contact us for alternatives.
-
Product Code: JNT2691JCWW180Currently out of Stock, Contact us for alternatives.
-
Product Code: JNT27910JCCurrently out of Stock, Contact us for alternatives.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.