‹ Prev
Next ›
Genuine Joe 8 oz Hot/Cold Foam Cups
8 fl oz - White - Foam - Hot Drink, Cold Drink - 50/Pack - 20 / Carton
78 Stock Available
Non-Returnable
- Consistent temperature control for your favorite drinks
- Versatile - use for your hot and cold drinks
- Insulating material to keep hands comfortable - no sleeve required
- Lightweight for easy stocking in your beverage center
- Disposable for easy cleanup
Select Product Options
Volume Capacity: 8 fl oz
Packaged Quantity: 20 / Carton
Product Details
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 58550 |
| Manufacturer Website Address | http://www.genuinejoe.com |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | 8 oz Hot/Cold Foam Cups |
| Marketing Information | Versatile foam cups feature a strong, one-piece construction that maintains beverages at their optimal temperature longer. That means these cups keep hot drinks hot and cold drinks cold. This durable material keeps hands comfortable on the outside so these cups don't require sleeves and double-cupping to drink your favorite beverage. That means you won't have to keep sleeves available in your beverage center and can keep your cups stocked better. Space-saving Styrofoam also holds carbonation better than paper alternatives. Rinse and use the sturdy cups for your second and third cups of coffee or tea. Cups are disposable so you can enjoy easy cleanup. Lightweight nature allows easy transport and easy stocking of your beverage center or reception area. |
| Packaged Quantity | 20 / Carton |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Quantity Per Container | 50/Pack |
| Volume Capacity | 8 fl oz |
| Application/Usage |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Foam |
| Height | 3.7" |
| Diameter | 3.2" |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Genuine Joe 8 oz Hot/Cold Foam Cups
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: GJO10317CT11 Stock Available
-
Product Code: GJO103182114 Stock Available
-
Product Code: GJO10318CT105 Stock Available
-
Product Code: GJO11256BD1373 Stock Available
-
Product Code: GJO11257BD497 Stock Available
-
Product Code: RFPC20016109 Stock Available
-
Product Code: RFPC2163764 Stock Available
-
Product Code: RFPC21637CT15 Stock Available
-
Product Code: SCC16PXCurrently out of Stock, Contact us for alternatives.
-
Product Code: SCC316SI0041CT1 Stock Available