- Protects hands from cuts, punctures and abrasions with coating; meets ANSI A3/A5 requirements
- Full mobility and superior dexterity thanks to snug material
- Keeps dust and debris out with long, tight cuffs
- Maintains comfort and dexterity
- Easily grips rough objects
<
>
Ergodyne ProFlex 7031 Nitrile-Coated Cut-Resistant Gloves - A3 Level
2" Thickness x 10" Glove Length - Nitrile Coating - Large Size - Gray - Cut Resistant, Seamless, Knit Wrist, Dirt Resistant, Debris Resistant, Machine Washable, High Visibility, Puncture Resistant, Abrasion Resistant, Reinforced Thumb, Durable - For Construction, Manufacturing, Fabrication, Handling Goods - 2/Pair - 12 / Carton
Product Code: EGO17984
Product Unit: CT12
Currently out of Stock, Contact us for alternatives.
Non-Returnable Product
Select Product Options:
Size Standard: Large
Packaged Quantity: 12 / Carton
Product Details
General Information
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Manufacturer Part Number | 17984 |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergodyne.com |
| Brand Name | Ergodyne |
| Product Line | ProFlex |
| Product Series | 7031 |
| Product Model | 7031 |
| Product Name | ProFlex 7031 Nitrile-Coated Cut-Resistant Gloves - A3 Level |
| Marketing Information | Keep your hands protected while working with sharp materials by wearing the 7031 Level 3 Cut-Resistant Safety Gloves. ANSI A3 and level 5-approved gloves prevent cuts and injuries caused by abrasive, sharp objects and punctures. Durable, sandy nitrile layer on palms and thumbs securely handles rough surfaces and materials. The 13-gauge nylon-spandex with nitrile coating enhances dexterity and minimizes hand fatigue. Avoid dirt and debris with the long, seamless knit cuffs that hug your wrists. These gloves are perfect for jobs in construction, assembly, manufacturing, automotive and more. Machine-wash gloves to wear the next day. |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Product Type | Work Gloves |
Product Information
| Quantity Per Container | 2 |
| Container Type | Pair |
| Coating | Nitrile |
| Glove Width | 4" |
| Glove Length | 10" |
| Glove Thickness | 2" |
| Size Standard | Large |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
Description
2" Thickness x 10" Glove Length - Nitrile Coating - Large Size - Gray - Cut Resistant, Seamless, Knit Wrist, Dirt Resistant, Debris Resistant, Machine Washable, High Visibility, Puncture Resistant, Abrasion Resistant, Reinforced Thumb, Durable - For Construction, Manufacturing, Fabrication, Handling Goods - 2/Pair - 12 / Carton
People who bought this also bought
-
Product Code: ANS5418830 Stock Available
-
Product Code: EGO1704421 Stock Available
-
Product Code: EGO17584Currently out of Stock, Contact us for alternatives.
-
Product Code: EGO17824Currently out of Stock, Contact us for alternatives.
-
Product Code: EGO17884Currently out of Stock, Contact us for alternatives.
Alternative Products
-
Product Code: EGO17374Currently out of Stock, Contact us for alternatives.
-
Product Code: EGO17394Currently out of Stock, Contact us for alternatives.
-
Product Code: EGO17594Currently out of Stock, Contact us for alternatives.
-
Product Code: EGO17604Currently out of Stock, Contact us for alternatives.
-
Product Code: EGO17614Currently out of Stock, Contact us for alternatives.
-
Product Code: EGO17914Currently out of Stock, Contact us for alternatives.