‹ Prev
Next ›
Energizer Industrial Battery
For Vending Machine, Office, Classroom, Electronics, Construction - AAA - 1 / Pack
144 Stock Available
- Long-lasting, reliable power source for high-drain devices
- Holds power for up to 7 years in storage
- Use in medical devices, cameras and more
- No added mercury
- Industrial-grade
Product Details
General Information
| Manufacturer | Energizer Holdings, Inc |
| Manufacturer Part Number | EN92 |
| Manufacturer Website Address | http://www.energizer.com |
| Brand Name | Energizer |
| Product Line | Industrial |
| Product Name | Industrial Battery |
| Marketing Information | Industrial Alkaline AAA Battery offers an economical, high rate source of portable power for today's devices that require heavy current or continuous use. Each battery provides four to nine times more energy than similar sized carbon zinc batteries. |
| Packaged Quantity | 1 / Pack |
| Product Type | Battery |
Battery Information
| Application/Usage |
|
| Battery Size | AAA |
| Battery Chemistry | Alkaline |
Physical Characteristics
| Height | 1.8" |
| Width | 0.4" |
| Depth | 0.4" |
| Weight (Approximate) | 0.38 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
Shelf Life: 7 years at 21°C |
| Recycled | No |
| Country of Origin | Singapore |
Description
Energizer Industrial Battery
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: BICGSMG361BK336 Stock Available
-
Product Code: BSN36591986 Stock Available
-
Product Code: EVEEN91Stock is Available
-
Product Code: GJO562502550 Stock Available
-
Product Code: KCC212719745 Stock Available
-
Product Code: MCGMCGPAPER5531 Stock Available
-
Product Code: MCGNPCOPY384 Stock Available
-
Product Code: MMM810K12226 Stock Available
-
Product Code: MMMR33018CP122 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Additional Documentation
People who bought this also bought
-
Product Code: BICGSMG361BK336 Stock Available
-
Product Code: BSN36591986 Stock Available
-
Product Code: EVEEN91Stock is Available
-
Product Code: GJO562502550 Stock Available
-
Product Code: KCC212719745 Stock Available
-
Product Code: MCGMCGPAPER5531 Stock Available
-
Product Code: MCGNPCOPY384 Stock Available
-
Product Code: MMM810K12226 Stock Available
-
Product Code: MMMR33018CP122 Stock Available