‹ Prev
Next ›
Energizer Industrial Battery
For Vending Machine, Office, Classroom, Electronics - AA - 24 / Pack
Stock is Available
- Long-lasting power source
- Operates well in extreme conditions
- Holds power for 5 years in storage
- Use in medical devices, cameras and more
- No added mercury or cadmium
Product Details
General Information
| Manufacturer | Energizer Holdings, Inc |
| Manufacturer Part Number | EN91 |
| Manufacturer Website Address | http://www.energizer.com |
| Brand Name | Energizer |
| Product Line | Industrial |
| Product Name | Industrial Battery |
| Marketing Information | Industrial Alkaline AA Battery offers an economical, high rate source of portable power for today's devices that require heavy current or continuous use. Each battery provides four to nine times more energy than similar sized carbon zinc batteries. |
| Packaged Quantity | 24 / Pack |
| Product Type | Battery |
Battery Information
| Application/Usage |
|
| Battery Size | AA |
| Battery Chemistry | Alkaline |
Physical Characteristics
| Height | 2" |
| Width | 0.6" |
| Depth | 0.6" |
| Weight (Approximate) | 0.85 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
Shelf Life: 7 years at 21°C |
| Recycled | No |
| Country of Origin | Indonesia |
Description
Energizer Industrial Battery
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: BICGSM609BK758 Stock Available
-
Product Code: BICGSMG361BK336 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAP1014 Stock Available
-
Product Code: BSN36591986 Stock Available
-
Product Code: DURPC2400BKD3 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92144 Stock Available
-
Product Code: MCGMCGPAPER5531 Stock Available
-
Product Code: MCGNPCOPY384 Stock Available
-
Product Code: SAN30001B1930 Stock Available
-
Product Code: SUG905853001 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Additional Documentation
People who bought this also bought
-
Product Code: BICGSM609BK758 Stock Available
-
Product Code: BICGSMG361BK336 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAP1014 Stock Available
-
Product Code: BSN36591986 Stock Available
-
Product Code: DURPC2400BKD3 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92144 Stock Available
-
Product Code: MCGMCGPAPER5531 Stock Available
-
Product Code: MCGNPCOPY384 Stock Available
-
Product Code: SAN30001B1930 Stock Available
-
Product Code: SUG905853001 Stock Available