‹ Prev
Next ›
Dart J Cup 4 oz Insulated Foam Cups
4 fl oz - Round - White - Foam - Coffee, Cappuccino, Tea, Hot Chocolate, Hot Cider, Juice, Soft Drink, Soda, Juice, Smoothie - 20/Pack - 50 / Carton
19 Stock Available
- 1-piece, insulated foam construction
- Keeps hot drinks hot and cold drinks cold
- Cups remain comfortable to touch
- Helps maintain beverage temperature, quality and taste
Select Product Options
Volume Capacity: 4 fl oz
Packaged Quantity: 50 / Carton
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dart Container Corporation |
| Manufacturer Part Number | 4J4 |
| Manufacturer Website Address | http://www.dartcontainer.com |
| Brand Name | Dart |
| Product Line | J Cup |
| Product Name | J Cup 4 oz Insulated Foam Cups |
| Marketing Information | Maintain beverages at their optimal temperature longer with these insulated foam cups. Not only do foam cups keep beverages at their proper serving temperature on the inside, but they also keep hands comfortable on the outside with a strong, one-piece construction. Insulated foam delivers hot or cold drinks the way they were meant to be. Space-saving design allows easy stacking and features a distinctive pedestal. Small drink cups are ideal for coffee, cappuccino, tea, hot chocolate, hot cider, juice and soft drinks. Compatible lids are not included. These 4 oz. cups can be used with Dart 4JL (translucent with vent). |
| Packaged Quantity | 50 / Carton |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Quantity Per Container | 20/Pack |
| Volume Capacity | 4 fl oz |
| Shape | Round |
| Insulation | Foam |
| Print Availability | Customizable |
| Application/Usage |
|
| Features | One Piece Construction |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Foam |
| Height | 2.6" |
| Diameter | 2.7" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Dart J Cup 4 oz Insulated Foam Cups
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN3655011929 Stock Available
-
Product Code: BSN3655127322 Stock Available
-
Product Code: BSN3655212015 Stock Available
-
Product Code: DXESXB12WSCT330 Stock Available
-
Product Code: GJO10319CT282 Stock Available
-
Product Code: GJO1032821 Stock Available
-
Product Code: GMT8047293 Stock Available
-
Product Code: GMT8996321 Stock Available
-
Product Code: MKLSN16010463 Stock Available
-
Product Code: NES350705960 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN3655011929 Stock Available
-
Product Code: BSN3655127322 Stock Available
-
Product Code: BSN3655212015 Stock Available
-
Product Code: DXESXB12WSCT330 Stock Available
-
Product Code: GJO10319CT282 Stock Available
-
Product Code: GJO1032821 Stock Available
-
Product Code: GMT8047293 Stock Available
-
Product Code: GMT8996321 Stock Available
-
Product Code: MKLSN16010463 Stock Available
-
Product Code: NES350705960 Stock Available