‹ Prev
Next ›
Scotch 3/4"W Magic Tape
27.78 yd Length x 0.75" Width - 1" Core - Matte - Clear - Split Resistant, Tear Resistant - For Document, Book, Patching, Mending, Splicing - 10 / Pack
468 Stock Available
- The original matte-finish, invisible tape preferred for offices, homes and schools
- Stands up to faxes, scanners and copiers
- Write on it with pen, pencil or marker; pulls off the roll smoothly and cuts easily; very reliable and photo-safe
- Great for quick fixes, mounting or additions to your project
- Easy-to-apply design that doesn't dry out
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 810-P10K |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Scotch |
| Product Line | Magic |
| Product Series | 810 |
| Product Name | 3/4"W Magic Tape |
| Marketing Information | Scotch Magic Tape is the original matte finish, invisible tape. It disappears on most papers so it's easy to scan and read documents. This versatile tape is ideal for permanent paper mending and many other uses. It pulls off the roll smoothly, cuts easily and resists splitting and tearing. It will not dry out or yellow. Write on it with pen, pencil or marker. Tape is photo-safe (determined in accordance with ISO Standard 18916). |
| Packaged Quantity | 10 / Pack |
| Product Type | Invisible Tape |
Product Information
| Tape Width | 0.75" |
| Tape Length | 27.78 yd |
| Core Diameter | 1" |
| Finishing | Matte |
| Dispenser Included | No |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Reliability
| Durability |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
Miscellaneous
| Additional Information |
Compatible with Scotch Desktop Tape Dispenser |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Scotch 3/4"W Magic Tape
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE30600667 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BK758 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAP1014 Stock Available
-
Product Code: GJO562502550 Stock Available
-
Product Code: MCGMCGPAPER5531 Stock Available
-
Product Code: MCGNPCOPY384 Stock Available
-
Product Code: MMM65424SSJOYCP339 Stock Available
-
Product Code: MMMC38BK836 Stock Available
-
Product Code: MMMR330NALT373 Stock Available
-
Product Code: OIC99914119 Stock Available
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: MMM81011296806 Stock Available
-
Product Code: MMM81011296PK133 Stock Available
-
Product Code: MMM8101259241 Stock Available
-
Product Code: MMM81012592PK2 Stock Available
-
Product Code: MMM810723PK45 Stock Available
-
Product Code: MMM810723PKBD11 Stock Available
-
Product Code: MMM810K10C20MI22 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE30600667 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BK758 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAP1014 Stock Available
-
Product Code: GJO562502550 Stock Available
-
Product Code: MCGMCGPAPER5531 Stock Available
-
Product Code: MCGNPCOPY384 Stock Available
-
Product Code: MMM65424SSJOYCP339 Stock Available
-
Product Code: MMMC38BK836 Stock Available
-
Product Code: MMMR330NALT373 Stock Available
-
Product Code: OIC99914119 Stock Available