‹ Prev
Next ›
Samsill Economy View Binder
1" Binder Capacity - Letter - 8 1/2" x 11" Sheet Size - 100 Sheet Capacity - 3 Ring - Fastener: Round Ring - Pocket: 2, Internal - Polypropylene, Chipboard, Plastic - White - 8.80 lb - Recycled - Clear Overlay, Customizable Spine/Cover - 12 / Carton
7 Stock Available
- Clear overlays allow you to customize front, back and spine
- 1" round rings hold up to 200 sheets of paper
- Interior pockets offer extra storage for loose or unpunched papers
- Perfect for use with projects, presentations and more
Product Details
General Information
| Manufacturer | Samsill Corporation |
| Manufacturer Part Number | I008537C |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsill.com |
| Brand Name | Samsill |
| Product Line | Economy View |
| Product Model | I008537C |
| Product Name | Economy View Binder |
| Marketing Information | View binder makes customization and organization simple and economical. Clear overlay with a nonglare finish allows you to easily personalize your presentations, manuals or projects. 1" round rings hold up to 200 pages. Two interior pockets provide extra storage space for loose or unpunched papers. View binder is perfect for project organization, presentations, document storage and more. |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Product Type | Ring Binder |
Product Information
| Binder Capacity | 1" |
| Sheet Capacity | 100 |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Number of Rings | 3 |
| Fastener Type | Round Ring |
| Total Number of Pockets | 2 |
| Pocket Location | Internal |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | White |
| Material |
|
| Height | 12 1/4" |
| Width | 10 7/8" |
| Length | 11 3/4" |
| Weight (Approximate) | 8.80 lb |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% Fiber |
| Post-consumer-waste% | 75% |
| Country of Origin | China |
Description
Samsill Economy View Binder
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE2406398 Stock Available
-
Product Code: BSN099551537 Stock Available
-
Product Code: BSN36591975 Stock Available
-
Product Code: CCS25102812 Stock Available
-
Product Code: DURPC1500BKD288 Stock Available
-
Product Code: PIL31256865 Stock Available
-
Product Code: XST135043 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE2406398 Stock Available
-
Product Code: BSN099551537 Stock Available
-
Product Code: BSN36591975 Stock Available
-
Product Code: CCS25102812 Stock Available
-
Product Code: DURPC1500BKD288 Stock Available
-
Product Code: PIL31256865 Stock Available
-
Product Code: XST135043 Stock Available