‹ Prev
Next ›
Safco Steel Desk Racks
6 Compartment(s) - Compartment Size : 2" - 8" Height x 12.12" Width x 11.12" Depth - Desktop - Powder Coated - Black - Steel - 1 Each
4 Stock Available
- Organizes paperwork and file folders with 6 upright slots for easy access
- Sorting slots each measure 2" wide
- Both front and end panels feature a decorative contemporary design
- Rubber feet protect desktop surface
Product Details
General Information
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Part Number | 3155BL |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Brand Name | Safco |
| Product Name | Steel Desk Racks |
| Marketing Information | Steel desk rack organizes paperwork and file folders with upright slots for easy access. Each section is 2" wide. Both front and end panel feature a decorative contemporary design. Rubber feet protect desktop surface. Desk rack also offers a 17 gauge steel construction and a durable power-coat finish. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Desktop File Organizer |
Product Information
| Total Number of Compartments | 6 |
| Compartment Width | 2" |
| Finishing | Powder Coated |
| Placement | Desktop |
| Application/Usage | File Organization |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Height | 8" |
| Width | 12.12" |
| Depth | 11.12" |
| Weight (Approximate) | 7 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Description
Safco Steel Desk Racks
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN32946Currently out of Stock, Contact us for alternatives.
-
Product Code: COS01109035 Stock Available
-
Product Code: LLR84240Currently out of Stock, Contact us for alternatives.
-
Product Code: PIL310202441 Stock Available
-
Product Code: PIL31021831 Stock Available
-
Product Code: SAN1921061A161 Stock Available
-
Product Code: SPR252265041 Stock Available
-
Product Code: SWI39005303 Stock Available
-
Product Code: SWI545011284 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN32946Currently out of Stock, Contact us for alternatives.
-
Product Code: COS01109035 Stock Available
-
Product Code: LLR84240Currently out of Stock, Contact us for alternatives.
-
Product Code: PIL310202441 Stock Available
-
Product Code: PIL31021831 Stock Available
-
Product Code: SAN1921061A161 Stock Available
-
Product Code: SPR252265041 Stock Available
-
Product Code: SWI39005303 Stock Available
-
Product Code: SWI545011284 Stock Available