‹ Prev
Next ›
Officemate Binder Clips
Medium - 2.4" Width - 0.62" Size Capacity - for File - Corrosion Resistant, Durable - Black - 12 / Box
594 Stock Available
- Durable clips offer wire handles for upright hanging
- Ideal for temporary binding or fold flat for everyday use
- Each clip is made with a corrosion-resistant coating
- Medium - 1.25"W; 0.62" sheet capacity
- 12 / Box
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 99050 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | Binder Clips |
| Marketing Information | Durable binder clips offer wire handles for versatile use. Handles can remain upright for effortless handling and hanging. Fold handles flat to easily store. Reusable clips are perfect for temporary binding. Clips are made with a corrosion-resistant coating to enhance longevity. |
| Packaged Quantity | 12 / Box |
| Product Type | Binder Clip |
Product Information
| Size Standard | Medium |
| Size Capacity | 0.62" |
| Application/Usage | File |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 1.4" |
| Width | 2.4" |
| Depth | 4.8" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Officemate Binder Clips
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE057411810 Stock Available
-
Product Code: AVE1102686 Stock Available
-
Product Code: AVT7546424 Stock Available
-
Product Code: BSN36591986 Stock Available
-
Product Code: SAN17522291749 Stock Available
-
Product Code: SAN80001A205 Stock Available
-
Product Code: SAN80003A165 Stock Available
-
Product Code: SAN815055033 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSN0315952 Stock Available
-
Product Code: UBR3595U062449 Stock Available
-
Product Code: UBR3600U062425 Stock Available
-
Product Code: UBR3602U062438 Stock Available
-
Product Code: UBR3604U062445 Stock Available
-
Product Code: UBR3607U062455 Stock Available
-
Product Code: UBR3611U062446 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE057411810 Stock Available
-
Product Code: AVE1102686 Stock Available
-
Product Code: AVT7546424 Stock Available
-
Product Code: BSN36591986 Stock Available
-
Product Code: SAN17522291749 Stock Available
-
Product Code: SAN80001A205 Stock Available
-
Product Code: SAN80003A165 Stock Available
-
Product Code: SAN815055033 Stock Available