‹ Prev
Next ›
Officemate Binder Clip
Medium - 4.8" Length x 2.4" Width - 0.63" Size Capacity - for Binder - Gray - 12 / Box
74 Stock Available
- Requires 30% less effort to open compared to standard binder clips
- Perfect for anyone with reduced finger strength
- Keeps notes and documents together and organized
- Medium size to hold a stack of paper up to 5/8" thick
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 99250 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | Binder Clip |
| Marketing Information | Effortless Binder Clips feature all the advantages of standard binder clips while requiring 30 percent less effort to open. They are perfect for anyone with reduced finger strength who have difficulty opening standard clips. Binder clips are ideal for keeping notes and documents organized. Medium size holds a stack of paper up to 5/8" thick. |
| Packaged Quantity | 12 / Box |
| Product Type | Binder Clip |
Product Information
| Size Standard | Medium |
| Size Capacity | 0.63" |
| Application/Usage | Binder |
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Height | 1.4" |
| Width | 2.4" |
| Length | 4.8" |
| Weight (Approximate) | 4.16 oz |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
Description
Officemate Binder Clip
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN3655211967 Stock Available
-
Product Code: BSN366124637 Stock Available
-
Product Code: BSN4385010 Stock Available
-
Product Code: BSN65638BX718 Stock Available
-
Product Code: BSN65639BX163 Stock Available
-
Product Code: MCGNPCOPY344 Stock Available
-
Product Code: OIC99200150 Stock Available
-
Product Code: OIC99220192 Stock Available
-
Product Code: PAP195125851 Stock Available
-
Product Code: SAN2096152258 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSN0315950 Stock Available
-
Product Code: BSN36551CT225 Stock Available
-
Product Code: BSN36552BD1193 Stock Available
-
Product Code: BSN653602186 Stock Available
-
Product Code: BSN653612466 Stock Available
-
Product Code: BSN65364BX539 Stock Available
-
Product Code: BSN653661016 Stock Available
-
Product Code: BSN65369269 Stock Available
-
Product Code: OIC3102225 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN3655211967 Stock Available
-
Product Code: BSN366124637 Stock Available
-
Product Code: BSN4385010 Stock Available
-
Product Code: BSN65638BX718 Stock Available
-
Product Code: BSN65639BX163 Stock Available
-
Product Code: MCGNPCOPY344 Stock Available
-
Product Code: OIC99200150 Stock Available
-
Product Code: OIC99220192 Stock Available
-
Product Code: PAP195125851 Stock Available
-
Product Code: SAN2096152258 Stock Available