‹ Prev
Next ›
O-Cedar Scrunge Non-Scratch Scrub Sponge
4.2" Width x 2.6" Depth x 4.2" Length - 2 / Pack - Cellulose, Synthetic Fiber - Multi, Blue, Green
90 Stock Available
- Rippled scrubber surface breaks up and lifts away dirt without scratching
- Rinses completely clean under the tap to prevent odors
- Durable and long-lasting compared to regular sponges
- Rated "The Best Kitchen Sponge" by Cooks Illustrated after extensive testing in America's Test Kitchen
- Safe for all hard surfaces including counters, glassware and cookware
Product Details
General Information
| Manufacturer | Freudenberg Household Products LP |
| Manufacturer Part Number | 169431 |
| Manufacturer Website Address | http://www.freudenberg.com |
| Brand Name | O-Cedar |
| Product Line | Scrunge |
| Product Name | Scrunge Non-Scratch Scrub Sponge |
| Marketing Information | Use Scrunge Non-Scratch Scrub Sponge to tackle all-purpose cleaning, from washing dishes to wiping countertops. It is tough on messes yet gentle on surfaces. Rippled scrubber surface breaks up and lifts away dirt without scratching. It won't scratch your cookware. Long-lasting scrub sponge rinses clean like new. It is safe for all hard surfaces including counters, glassware and cookware. Rinse thoroughly after use and then squeeze dry. Clean in dishwasher as needed. |
| Packaged Quantity | 2 / Pack |
| Product Type | Scrub Sponge |
Product Information
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Product Material |
|
| Width | 4.2" |
| Depth | 2.6" |
| Length | 4.2" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
O-Cedar Scrunge Non-Scratch Scrub Sponge
People who bought this also bought
-
Product Code: BICWOFQDP1WHI564 Stock Available
-
Product Code: BOSB696RRED32 Stock Available
-
Product Code: MCGMCGPAPER5207 Stock Available
-
Product Code: MMM170033ES111 Stock Available
-
Product Code: MRS2905666 Stock Available
-
Product Code: PAP201748393 Stock Available
-
Product Code: PAP217118132 Stock Available
-
Product Code: PGC4511222171 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Additional Documentation
People who bought this also bought
-
Product Code: BICWOFQDP1WHI564 Stock Available
-
Product Code: BOSB696RRED32 Stock Available
-
Product Code: MCGMCGPAPER5207 Stock Available
-
Product Code: MMM170033ES111 Stock Available
-
Product Code: MRS2905666 Stock Available
-
Product Code: PAP201748393 Stock Available
-
Product Code: PAP217118132 Stock Available
-
Product Code: PGC4511222171 Stock Available