‹ Prev
Next ›
Nature Saver Recycled Plastic Clipboards
1" Clip Capacity - 8 1/2" x 12" Sheet Size - Heavy Duty - Plastic - Red - 1 Each
88 Stock Available
- Eco-friendly material is made with high percentage of post-consumer content
- Heavy-duty, nickel-plated clip tightly secures up to 1" of paper
- Smooth surface helps keep your writing legible when standing
- For use with up to letter-size papers
Product Details
General Information
| Manufacturer | Nature Saver |
| Manufacturer Part Number | 1541 |
| Brand Name | Nature Saver |
| Product Name | Recycled Plastic Clipboards |
| Marketing Information | Plastic clipboard is equipped with a heavy-duty, industrial steel clip. Clip holds up to 1" of paper. Unbreakable board is made with a high percentage of recycled material. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 12" Length |
| Clip Capacity | 1" |
| Clip Material | Steel |
| Clip Strength | Heavy Duty |
| Board Material | Plastic |
Physical Characteristics
| Color Family | Red |
| Product Color | Red |
| Height | 12" |
| Width | 9" |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
Nature Saver Recycled Plastic Clipboards
People who bought this also bought
-
Product Code: NAT0154096 Stock Available
-
Product Code: NAT01542Currently out of Stock, Contact us for alternatives.
-
Product Code: SAU21602158 Stock Available
-
Product Code: SAU2160391 Stock Available
-
Product Code: SAU2160430 Stock Available
-
Product Code: SAU216056 Stock Available
-
Product Code: SAU2160651 Stock Available
-
Product Code: SAU21800Currently out of Stock, Contact us for alternatives.
-
Product Code: SAU21803Currently out of Stock, Contact us for alternatives.
People who bought this also bought
-
Product Code: BICMPLWP2415069 Stock Available
-
Product Code: BSN1914LB31090 Stock Available
-
Product Code: ITA365227 Stock Available
-
Product Code: MCGNPCOPY344 Stock Available
-
Product Code: PENBLN77A3186 Stock Available
-
Product Code: PIL310202441 Stock Available
-
Product Code: PIL31021831 Stock Available
-
Product Code: SAU21602158 Stock Available
-
Product Code: SPR252265041 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSN16508432 Stock Available
-
Product Code: BSN16508BX72 Stock Available
-
Product Code: BSN2855411457 Stock Available
-
Product Code: BSN656371194 Stock Available
-
Product Code: BSN65637BD193 Stock Available
-
Product Code: OIC83100Currently out of Stock, Contact us for alternatives.
-
Product Code: SAU0571291 Stock Available
-
Product Code: SAU0571390 Stock Available
-
Product Code: SAU2254016 Stock Available
-
Product Code: SAU235406 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: BICMPLWP2415069 Stock Available
-
Product Code: BSN1914LB31090 Stock Available
-
Product Code: ITA365227 Stock Available
-
Product Code: MCGNPCOPY344 Stock Available
-
Product Code: PENBLN77A3186 Stock Available
-
Product Code: PIL310202441 Stock Available
-
Product Code: PIL31021831 Stock Available
-
Product Code: SAU21602158 Stock Available
-
Product Code: SPR252265041 Stock Available