‹ Prev
Next ›
Jonti-Craft Rainbow Accents Large Locker Organizer without Tubs
4 Tier(s) - 50.50" Height x 60" Width x 15" Depth - Double Hook, Rounded Corner, Durable, Stain Resistant, Yellowing Resistant - UV Acrylic - Baltic - Wood, Medium Density Fiberboard (MDF) - 1 Each
Ships in 3-4 Weeks
Currently out of Stock, Contact us for alternatives.
Non-Returnable
- Double coat hooks in each section organize jackets, backpacks and more
- Slots above locker area are perfect for message and homework management
- KYDZSafe rounded edges allow children to play safely without getting hurt
- Dowel-pin construction prevents weakening at joints
Product Details
General Information
| Manufacturer | Jonti-Craft, Inc |
| Manufacturer Part Number | 26859JC |
| Manufacturer Website Address | http://www.jonti-craft.com |
| Brand Name | Jonti-Craft |
| Product Name | Rainbow Accents Large Locker Organizer without Tubs |
| Marketing Information | Locker organizer without tubs features two-double coat hooks in each locker space to conveniently hang jackets, backpacks and more. Two cubbies below each locker are large enough to store shoes, mittens and more. Mail slots above the locker area are perfect for message and homework management. KYDZSafe rounded edges allow children to play safely without getting hurt by sharp edges or corners. Kickplate prevents children from losing small items underneath. Dowel-pin construction prevents weakening at the joints. Ultraviolet acrylic coating is durable and resists yellowing over time. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Storage Rack |
Product Information
| Number of Tiers | 4 |
| Finishing | UV Acrylic |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Other |
| Product Color | Baltic |
| Product Material |
|
| Height | 50.50" |
| Width | 60" |
| Depth | 15" |
| Weight (Approximate) | 150 lb |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Description
Jonti-Craft Rainbow Accents Large Locker Organizer without Tubs
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.