Green Mountain Coffee Roasters® K-Cup, Pod Southern Pecan Coffee
Compatible with Keurig Brewer - Regular - Light - K-Cup, Pod - Kosher - 24 / Box
- Delivers the rich essence of roasted pecans
- Beans have been roasted to premium level to bring out perfect flavor
- Recyclable K-cup pods for use in Keurig coffee brewers
Product Details
General Information
| Manufacturer | Keurig Dr Pepper Inc. |
| Manufacturer Part Number | T6772 |
| Manufacturer Website Address | http://www.keurigdrpepper.com |
| Brand Name | Green Mountain Coffee Roasters® |
| Product Name | Southern Pecan Coffee |
| Marketing Information |
The mountains are a special place. It's where Green Mountain Coffee Roasters was born. It's where we developed our adventurous spirit and commitment to improving the lands through sustainably sourced coffee. We're driven to bring the world a richer, better cup of coffee. Be bold. Be alive. Grab a cup and get out there. The Green Mountain Coffee Roasters Southern Pecan provides a classic Southern flavor with the savory, buttery taste of nutty pecans is lightly roasted to perfection. These single-serve K-Cup pods are compatible with all Keurig K-Cup Pod Single-Serve Coffee Makers. Each K-Cup pod is filled with the freshest ground coffee and brews a perfect, great tasting cup of coffee, every time. Certified Orthodox Union Kosher. What does being 100% responsibly sourced coffee mean? Responsibly Sourced means the coffee we purchase is grown and sold in adherence to a credible sourcing program that aligns with our company Responsible Sourcing Guidelines. Our coffee is 100% responsibly sourced. |
| Packaged Quantity | 24 / Box |
| Product Type | Coffee |
Product Information
| Coffee Type | Regular |
| Coffee Roast Level | Light |
| Flavor/Blend | Southern Pecan |
| Serve Type |
|
| Compatible Brewer | Keurig Brewer |
| Number of Serving Cups | 1 |
| Serving Information | Single Serve |
| Kosher | Yes |
| Caffeinated | Yes |
Physical Characteristics
| Height | 5.6" |
| Width | 3.7" |
| Length | 7.4" |
| Weight (Approximate) | 7.84 oz |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
Orthodox Union Kosher |
| Country of Origin | United States |
Description
Green Mountain Coffee Roasters® K-Cup, Pod Southern Pecan Coffee
People who bought this also bought
-
Product Code: GMT192719117 Stock Available
-
Product Code: GMT6305110 Stock Available
-
Product Code: GMT672089 Stock Available
-
Product Code: GMT6732223 Stock Available
-
Product Code: GMT67583 Stock Available
-
Product Code: GMT6792139 Stock Available
-
Product Code: GMT79742Currently out of Stock, Contact us for alternatives.
People who bought this also bought
-
Product Code: DIE6005101211 Stock Available
-
Product Code: GMT0315613 Stock Available
-
Product Code: GMT6694221 Stock Available
-
Product Code: GMT6700762 Stock Available
-
Product Code: GMT6732223 Stock Available
-
Product Code: NES13799871 Stock Available
-
Product Code: NES846523122 Stock Available
-
Product Code: NES917571420 Stock Available
Alternative Products
People who bought this also bought
-
Product Code: DIE6005101211 Stock Available
-
Product Code: GMT0315613 Stock Available
-
Product Code: GMT6694221 Stock Available
-
Product Code: GMT6700762 Stock Available
-
Product Code: GMT6732223 Stock Available
-
Product Code: NES13799871 Stock Available
-
Product Code: NES846523122 Stock Available
-
Product Code: NES917571420 Stock Available