‹ Prev
Next ›
Fellowes Breyta™ Laptop Stands
Up to 14" Screen Support - 8.80 lb Load Capacity - 0.50" Height x 9.20" Width x 10.50" Depth - White - For Notebook - Adjustable Height, Ergonomic, Adjustable, Compact, Lightweight, Portable
2 Stock Available
- 12 height adjustments for ergonomic viewing - reduce strain on neck, shoulders and eyes
- Holds up to 15.6" laptops weighing up to 8.8 lb
- Easily set up and adjust - ideal for hybrid working
- Ventilated with cutout section that leaves all ports and drives accessible
- Compact, lightweight and portable design
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 100098501 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Line | Breyta |
| Product Name | Breyta™ Laptop Stands |
| Marketing Information | Breyta™ Laptop Stand offers a better way to work. It features 12 height adjustments with unique front lift to provide additional height for ergonomic viewing comfort. Compact, lightweight and portable design is easy to set up and adjust - ideal for hybrid working. Thoughtfully ventilated, laptop has cutouts that enable efficient airflow, preventing your laptop from overheating during extended usage. Experience uninterrupted performance and enhance the lifespan of your device. Laptop stand holds up to a 15.6" laptop weighing up to 8.8 lb. Modern, simple design is made from materials that are 100% recyclable through take-back program. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Notebook Stand |
Technical Information
| Height Adjustable | Yes |
| Maximum Screen Size Supported | 14" |
| Maximum Load Capacity | 8.80 lb |
| Application/Usage | Notebook |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Height | 0.50" |
| Width | 9.20" |
| Depth | 10.50" |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Description
Fellowes Breyta™ Laptop Stands