‹ Prev
Next ›
Crayola Super Tips Art Kit
Classroom, Home, Art - Recommended For 4 Year - 65 Piece(s) - 1.25" Height x 9.25" Width x 11.30" Length - Assorted - 1 Kit
3 Stock Available
- Fine-line markers with versatile tip creates thick and thin lines
- Included sheets of line art and blank sheets let you start right away
- Durable storage case keeps supplies organized
- Designed for children ages 4 and up
Product Details
General Information
| Manufacturer | Crayola, LLC |
| Manufacturer Part Number | 040377 |
| Manufacturer Website Address | http://www.crayola.com |
| Brand Name | Crayola |
| Product Line | Super Tips |
| Product Name | Super Tips Art Kit |
| Marketing Information | Art kit includes everything you need to create works of art in the classroom, at home or on-the-go. Super tip, fine-line markers have a versatile tip for drawing both thick and thin lines. 20 sheets of line art and 20 blank sheets let you start creating right away. Durable storage case with a handle keeps all of the pencils and paper organized. Art kit is designed for children ages 4 and up. |
| Packaged Quantity | 1 Kit |
| Product Type | Paint Activity Kit |
Product Information
| Number of Pieces | 65 |
| Recommended Age | 4 Year |
| Minimum Recommended Age | 4 Year |
| Application/Usage |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Assorted Colors |
| Product Color | Assorted |
| Height | 1.25" |
| Width | 9.25" |
| Length | 11.30" |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
ACMI Certified AP Nontoxic |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Crayola Super Tips Art Kit
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.