‹ Prev
Next ›
Covidien Sharps Medical Waste Container
1 quart Capacity - 6.3" Height x 4.5" Width x 4.3" Depth - Red - 1 Each
46 Stock Available
- Designed to limit accidental or intentional access to used sharp items
- Empty containers can be nested to save storage space
- Hinged lid provides temporary closure when container is not in use and permanent closure for final disposal
- Flip-top lid locks for final disposal
- Use wall brackets (not included) to free up valuable counter space
Product Details
General Information
| Manufacturer | Covidien |
| Manufacturer Part Number | SR1Q100900 |
| Manufacturer Website Address | http://www.covidien.com |
| Brand Name | Covidien |
| Product Name | Sharps Medical Waste Container |
| Marketing Information | Container is designed to limit accidental or intentional access to used sharp items. Empty containers can be nested to save storage space. Hinged lid provides temporary closure when container is not in use and permanent closure for final disposal. Flip-top lid locks for final disposal. Use of wall brackets (sold separately) frees up valuable counter space. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Sharps Container |
Product Information
| Capacity | 1 quart |
Physical Characteristics
| Color Family | Red |
| Product Color | Red |
| Height | 6.3" |
| Width | 4.5" |
| Depth | 4.3" |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards |
OSHA |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Covidien Sharps Medical Waste Container
People who bought this also bought
-
Product Code: ACM1438175 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAPP418534 Stock Available
-
Product Code: BSN366124617 Stock Available
-
Product Code: BSN65637BD188 Stock Available
-
Product Code: KCC214001001 Stock Available
-
Product Code: PGC084435478 Stock Available
-
Product Code: SPR25225BD333 Stock Available
-
Product Code: VLUVL0146P4 Stock Available
-
Product Code: ZPEZUFGC19596 Stock Available
Alternative Products
People who bought this also bought
-
Product Code: ACM1438175 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAPP418534 Stock Available
-
Product Code: BSN366124617 Stock Available
-
Product Code: BSN65637BD188 Stock Available
-
Product Code: KCC214001001 Stock Available
-
Product Code: PGC084435478 Stock Available
-
Product Code: SPR25225BD333 Stock Available
-
Product Code: VLUVL0146P4 Stock Available
-
Product Code: ZPEZUFGC19596 Stock Available