‹ Prev
Next ›
Command Small Wire Hooks
9 Small Hook - 8 oz (226.8 g) Capacity - 0.7" Width x 1.6" Length - for Utensil, Pictures, Mirror - Clear - 1 Pack
111 Stock Available
- Easy to hang
- Holds strongly on a variety of surfaces
- Removes cleanly - no holes, marks or sticky residue
- Clear so it blends in seamlessly
- Reuse them again and again
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 17067CLR-VP |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Command |
| Product Name | Small Wire Hooks |
| Marketing Information | Forget about nails, screws and tacks. Command Clear Hooks offer a fast, easy way to hang and hold a surprising amount of weight. Command Adhesive sticks to many surfaces, including paint, wood, tile and more, yet comes off leaving no holes, marks, sticky residue or stains. Rehanging is as easy as applying a Command Refill Strip so you can take down, move and reuse them again and again. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Hook |
Product Information
| Number of Small Hooks | 9 |
| Weight Capacity | 8 oz (226.8 g) |
| Application/Usage |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Material Details |
Plastic Base |
| Width | 0.7" |
| Depth | 0.7" |
| Length | 1.6" |
| Weight (Approximate) | 1.776 oz |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Description
Command Small Wire Hooks
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: BICBL11AST562 Stock Available
-
Product Code: DURPC2400BKD3 Stock Available
-
Product Code: KCC214001012 Stock Available
-
Product Code: MCGNPCOPY384 Stock Available
-
Product Code: MMM170016ES812 Stock Available
-
Product Code: MMM17001MPES51 Stock Available
-
Product Code: MMM17006CLRVP133 Stock Available
-
Product Code: MMM17067MPES90 Stock Available
-
Product Code: MMM17091CLR6ES78 Stock Available
-
Product Code: MMM17213ES20 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: AVT7537077 Stock Available
-
Product Code: AVT9103141 Stock Available
-
Product Code: LLR0287240 Stock Available
-
Product Code: LRNLER269425 Stock Available
-
Product Code: LRNLER2698142 Stock Available
-
Product Code: MMM17001MPES51 Stock Available
-
Product Code: MMM170033ES111 Stock Available
-
Product Code: MMM17053BNES98 Stock Available
-
Product Code: MMM17081CABPK28 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: BICBL11AST562 Stock Available
-
Product Code: DURPC2400BKD3 Stock Available
-
Product Code: KCC214001012 Stock Available
-
Product Code: MCGNPCOPY384 Stock Available
-
Product Code: MMM170016ES812 Stock Available
-
Product Code: MMM17001MPES51 Stock Available
-
Product Code: MMM17006CLRVP133 Stock Available
-
Product Code: MMM17067MPES90 Stock Available
-
Product Code: MMM17091CLR6ES78 Stock Available
-
Product Code: MMM17213ES20 Stock Available