‹ Prev
Next ›
Command Large Picture Hanging Strips
3.62" Length - White - Damage Resistant - For Picture, Decoration - 2/Set - 4 / Pack
Stock is Available
- Double-coat construction to hold firmly where placed
- Fasteners can be separated and reattached with the rubber resin adhesive; paper liner
- When removed, they come off cleanly without surface damage
- Size: Large; each set holds up to 4 lb.
- White; 4 Pairs / Pack
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 17206-ES |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Command |
| Product Name | Large Picture Hanging Strips |
| Marketing Information | Picture-hanging strips with Command Adhesive hold firmly where placed. Fasteners can be separated and reattached with the rubber resin adhesive. When removed, they come off cleanly without surface damage. Each set holds up to 4 lb. Liner is made of paper. Tape has a double-coat construction. |
| Packaged Quantity | 4 / Pack |
| Product Type | Double-sided Strip |
Product Information
| Tape Length | 3.62" |
| Application/Usage |
|
| Quantity Per Container | 2/Set |
| Features | Residue-free |
Reliability
| Durability | Damage Resistant |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Width | 0.5" |
| Depth | 0.1" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Command Large Picture Hanging Strips
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: AAGDMWTE828Currently out of Stock, Contact us for alternatives.
-
Product Code: BICWOTAP10Stock is Available
-
Product Code: BSN36614Currently out of Stock, Contact us for alternatives.
-
Product Code: CLO01594Stock is Available
-
Product Code: DURMN14RT8ZStock is Available
-
Product Code: DURPC2400BKD3 Stock Available
-
Product Code: EVEE95FP8Currently out of Stock, Contact us for alternatives.
-
Product Code: HOD3638Currently out of Stock, Contact us for alternatives.
-
Product Code: LLR75620Currently out of Stock, Contact us for alternatives.
-
Product Code: QRTG3624WCurrently out of Stock, Contact us for alternatives.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
People who bought this also bought
-
Product Code: AAGDMWTE828Currently out of Stock, Contact us for alternatives.
-
Product Code: BICWOTAP10Stock is Available
-
Product Code: BSN36614Currently out of Stock, Contact us for alternatives.
-
Product Code: CLO01594Stock is Available
-
Product Code: DURMN14RT8ZStock is Available
-
Product Code: DURPC2400BKD3 Stock Available
-
Product Code: EVEE95FP8Currently out of Stock, Contact us for alternatives.
-
Product Code: HOD3638Currently out of Stock, Contact us for alternatives.
-
Product Code: LLR75620Currently out of Stock, Contact us for alternatives.
-
Product Code: QRTG3624WCurrently out of Stock, Contact us for alternatives.