‹ Prev
Next ›
Business Source 12" Ruler
12" Length x 1.3" Width - 1/16 Graduations - Metric, Imperial Measuring System - Plastic - White - 1 Each
Currently out of Stock, Contact us for alternatives.
- Easy-to-read numbers are clearly defined for precise measurements
- Extra margins help you accurately measure from beginning to end
- Shatterproof construction allows safe use by children and adults
- Slot and hole allow convenient storage in 3-ring binders
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 32365 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | 12" Ruler |
| Marketing Information | Plastic ruler is durable and shatterproof. Both sides feature raised beveled edges. One side has Imperial measurements with 1/16" markings. Measurements on the other side are in millimeters. Slot and hole in the middle of the ruler allow storage in three-ring binders. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Ruler |
Product Information
| Length | 12" |
| Width | 1.3" |
| Graduations | 1/16 |
| Measurement System |
|
| Measuring Edge | Double |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Plastic |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
limited 1 yr |
Description
Business Source 12" Ruler
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.