‹ Prev
Next ›
Bigelow Assorted Flavor Herbal Tea Bag
Herbal Tea - 28/Box - 6 / Carton
44 Stock Available
- Caffeine-free blends offer relaxing way to wind down
- Foil pouch protects from air, moisture and aromas for maximum freshness
- Dispenser box provides easy access to each bag
- Assortment: sweet dreams, cranberry apple and more
Product Details
General Information
| Manufacturer | Bigelow Tea Company |
| Manufacturer Part Number | 17578 |
| Manufacturer Website Address | http://www.bigelowtea.com |
| Brand Name | Bigelow |
| Product Name | Assorted Flavor |
| Marketing Information | Whether you choose a cup of the crisp citrus tea, sweet apple and cranberry, or the fresh lemon blend, this assortment of herbal tea offers full-bodied flavor to meet any mood. Caffeine-free blends are soothing and relaxing for a great way to sit back and wind down. Special foil pouch protects the tea bags from any air, moisture and surrounding aromas for unparalleled freshness and flavor. Convenient dispenser box opens from the bottom to provide easy access to every bag. Herbal assortment includes sweet dreams, orange and spice, cranberry apple, cozy chamomile, mint medley and lemon ginger. |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Packing | Bag |
| Product Type | Tea |
Product Information
| Tea Type | Herbal Tea |
| Quantity Per Container | 28/Box |
| Flavor/Blend |
|
| Serve Type | Bag |
Physical Characteristics
| Height | 7" |
| Width | 6" |
| Length | 10" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Bigelow Assorted Flavor Herbal Tea Bag
People who bought this also bought
-
Product Code: BTC1557741 Stock Available
-
Product Code: DIE6022410178 Stock Available
-
Product Code: GMT0315604 Stock Available
-
Product Code: GMT2404188 Stock Available
-
Product Code: GMT8996347 Stock Available
-
Product Code: NES350705966 Stock Available
-
Product Code: NES351802597 Stock Available
-
Product Code: NES846523122 Stock Available
-
Product Code: QKR7571712 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
People who bought this also bought
-
Product Code: BTC1557741 Stock Available
-
Product Code: DIE6022410178 Stock Available
-
Product Code: GMT0315604 Stock Available
-
Product Code: GMT2404188 Stock Available
-
Product Code: GMT8996347 Stock Available
-
Product Code: NES350705966 Stock Available
-
Product Code: NES351802597 Stock Available
-
Product Code: NES846523122 Stock Available
-
Product Code: QKR7571712 Stock Available