‹ Prev
Next ›
Alliance Rubber Advantage Rubber Bands
Size: #64 - 3.5" Length x 0.3" Width - Natural - 1 Box
18 Stock Available
- Mid-range rubber content and high tensile strength
- Good firm stretch and count per pound
- For industrial applications and everyday office use
- Made in USA using globally sourced materials
- 3-1/2" x 1/4"; approximately 320 bands
Product Details
General Information
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Manufacturer Part Number | 26645 |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
| Brand Name | Alliance Rubber |
| Product Line | Advantage |
| Product Name | Advantage Rubber Bands |
| Marketing Information | This No. 64 rubber band for everyday use offers a mid-range rubber content. Advantage rubber bands are recommended for industrial applications where a sturdy band with higher tensile strength is required. The number count of the rubber bands is approximate. |
| Packaged Quantity | 1 Box |
| Product Type | Rubber Band |
Product Information
| Size Standard | #64 |
| Pack Weight | 1 lb |
| Application/Usage | Industrial Applications |
Physical Characteristics
| Color Family | Other |
| Product Color | Natural |
| Width | 0.3" |
| Length | 3.5" |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Alliance Rubber Advantage Rubber Bands
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: BICBL241AST226 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAPP418547 Stock Available
-
Product Code: MCGNPCOPY382 Stock Available
-
Product Code: OIC9991214 Stock Available
-
Product Code: PGC17121Currently out of Stock, Contact us for alternatives.
-
Product Code: SAN25053245 Stock Available
-
Product Code: SAN80001A205 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: ALL20645220 Stock Available
-
Product Code: ALL2505518 Stock Available
-
Product Code: ALL2684569 Stock Available
-
Product Code: ALL3764631 Stock Available
-
Product Code: BSN1572690 Stock Available
-
Product Code: BSN15727404 Stock Available
-
Product Code: BSN157512056 Stock Available
Additional Documentation
People who bought this also bought
-
Product Code: BICBL241AST226 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAPP418547 Stock Available
-
Product Code: MCGNPCOPY382 Stock Available
-
Product Code: OIC9991214 Stock Available
-
Product Code: PGC17121Currently out of Stock, Contact us for alternatives.
-
Product Code: SAN25053245 Stock Available
-
Product Code: SAN80001A205 Stock Available